موسس تلگرام در پی هک اطلاعات کاربران

بنیانگذار تلگرام، یک جایزه 300 هزار دلاری برای کسی در نظر گرفته است که بتواند اطلاعات رمزگذاری شده این شبکه پیام‌رسان را هک کند.

تلگرام به تدریج گوی سبقت را از حریفانش در فضای مجازی می‌رباید و هر روز با توجه به قابلیت‌هایش بر تعداد کاربران این اپلیکیشن پیام‌رسان تلفن همراه افزوده می‌شود طوری که تازه‌ترین گزارش، از رد و بدل شدن روزانه 12 میلیارد پیام در تلگرام و وجود ماهانه حدود 60 میلیون کاربر فعال خبر می‌دهد.

موسس تلگرام در پی هک اطلاعات کاربران

13 میلیون کاربر ایرانی در تلگرام

همچون سایر نقاط جهان در ایران نیز روز به روز بر تعداد کاربران این شبکه اجتماعی افزوده می‌شود. به گفته دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی، آخرین آمار ایرانی‌های عضو تلگرام حدود 13میلیون نفر است. این اپ همچون سایر شبکه‌های پیام رسان از جمله وایبر، واتس اپ و... ابتدا محلی برای تشکیل جمع‌های خانوادگی و دوستانه و یک شبکه سرگرمی بود ولی مدتی است که در ایران نوع کارکرد آن کمی متفاوت شده است.

حالا دیگر خبرگزاری‌ها و سایت‌ها، خوب می‌دانند که با توجه به روند روزافزون علاقه مردم به این شبکه و دسترسی آسان و رایگان به آن، می‌توانند از این فضا بهترین بهره را برای خبررسانی ببرند و حتی اگر کاربر حوصله خواندن یک مطلب بلند در روزنامه یا مراجعه به سایت‌ها را ندارد، تیتر جذاب یک لینک خبری می‌تواند وی را قلقلک دهد که در خلال تفریح، سری هم به این خبر بزند. بر این اساس، سایت‌های رسمی و غیررسمی به دنبال ایجاد لینک‌های خبری در تلگرام هستند.

یکی دیگر از قابلیت‌های تلگرام که آن را برای ورود به عرصه خبر آماده تر می‌کند این است که از طریق این اپ به طور مستقیم می‌توان به توئیتر و... دسترسی داشت بدون اینکه نیازی به خارج شدن از تلگرام و ورود دوباره به آن باشد. البته شاید جدیدترین امکانات تلگرام نیز خود دلیلی دیگر برای ورود موج سایت‌ها و لینک‌های خبری به آن باشد. درست بعد از اعلام تبادل روزانه 12میلیارد پیام در تلگرام، این شبکه پیام رسان تغییری در نسخه v3.2 ایجاد کرد و در تازه‌ترین آپدیت خود کانال جدیدی با URL‌های دائمی به قابلیت‌های این نرم افزار افزود که از طریق آن کاربر می‌تواند یک پیام را به جمعیتی نامحدود ارسال کند. در کشورهای دیگر هم از تلگرام به عنوان یک کانال خبری استفاده می‌شود ولی به نظر می‌رسد کاربران ایرانی در این زمینه فعال تر هستند.

موسس تلگرام در پی هک اطلاعات کاربران

البته پیش از تلگرام، سایر اپلیکیشن‌های پیام‌رسان نیز تاکنون در خبررسانی نقش داشته‌اند، به عنوان مثال برای نخستین بار بی‌بی‌سی در سال 2013 اخبار مربوط به طوفان هایان فیلیپین را از طریق واتس‌اپ پوشش داد که بازخورد مناسبی داشت. در سال 2014 نیز در جریان برگزاری انتخابات پارلمانی هندوستان که با بیش از 800میلیون رأی دهنده، یکی از بزرگترین انتخابات دنیا نام گرفته بود از ویچت و واتس اپ استفاده شد.

 

قابلیت‌های تلگرام

از قابلیت‌های تلگرام می‌توان به این موضوع اشاره کرد که ارسال پیام‌ها از طریق این نرم افزار پیام‌رسان بسیار ایمن است. البته ابتدا برخی نسبت به امنیت تلگرام به دلیل مشخص نبودن مکانیسم آن تردید داشتند و به همین دلیل هم بنیانگذار تلگرام، یک جایزه 300هزار دلاری برای کسی در نظر گرفته است که بتواند اطلاعات رمزگذاری شده این شبکه پیام رسان را هک کند و این موضوع، نشان دهنده اطمینان بالای مؤسسان این شبکه اجتماعی نسبت به عملکرد و امنیت آن است. تلگرام علاوه بر داشتن یک سرور هاب و مرکزی همچون سایر پیام رسان‌ها، شبکه‌ای از سرورها را نیز در مناطق مختلف در اختیار دارد و این موضوع بر امنیت آن می‌افزاید.

همچنین قابلیتی به نام «چت سری» در این پیام‌رسان دیده شده است که کاربر با کمک آن می‌تواند پیام هایش را به گونه‌ای تنظیم کند که در یک بازه زمانی محدود، از یک ثانیه تا یک هفته پس از باز شدن، به طور اتوماتیک از بین برود به صورتی که با تمام شدن زمان مشخص، هیچ اثری از پیام باقی نمی‌ماند. از سوی دیگر باید گفت تلگرام بر خلاف واتس اپ بر پایه سیستم‌های ابری کار می‌کند، پس کاربر می‌تواند اطلاعات، فیلم و... را بین وسایل مختلف سینک کند. همچنین برنامه سازان می‌توانند از پلت فرم تلگرام برای اجرای برنامه‌های آموزشی مثل آموزش زبان چینی و... بهره ببرند که خود در فراگیر شدن آموزش آنلاین رایگان بسیار تأثیرگذار است.

به هرحال با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف در جهان از 1.79 میلیارد نفردر سال 2014 به 2.44 میلیارد نفر در سال 2018 برسد، حضور در این شبکه‌ها و استفاده کاربران از آنها امری بدیهی است و بهتر است تلاش کرد تا از این بستر بهترین بهره را در زمینه آموزش، خبر، اطلاع‌رسانی و... گرفت.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • اندازه قلم
مدیریت سایت

واحد فناوری و اطلاعات شهرداری طرق رود

وبگاه: it@targhrood.ir