مراسم تكريم مهندس خندان دل و معارفه مهندس افشاني معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور برگزار شد

مراسم تكريم مهندس هوشنگ خندان دل و معارفه مهندس سيدمحمدعلي افشاني معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور و رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور صبح شنبه اول مهر با حضور مهندس مقيمي قائم مقام مقام وزير كشور، جمعي از مديران و كاركنان وزارت كشور و سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در وزارت كشور برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، مهندس خندان دل معاون سابق عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور در اين مراسم طي سخناني توفيق در اين حوزه در چهار سال اخير را حاصل همفكري و محصول كارگروهي همه همكاران خود اعلام كرد و گفت: در دوره مسئوليتم در حوزه عمران وزارت كشور دو اقدام شاخص شامل تجديد نظر در باز توزيع منابع، ولو اندك و توجه به اعتلاي مديريت شهري و روستائي در دستور كار قرار داشت.

وي گفت: در سال گذشته از مجموع 60 هزار ميليارد تومان اعتبار شهرداري ها 47 هزار ميليارد تومان صرف اجراي طرحهاي عمراني شد كه با توجه به تخصيص 41 هزار و 700 ميليارد تومانی دولت به بخش عمراني در تمام سطوح رقم قابل ملاحظه اي است.

خندان دل در ادامه اظهار كرد: دولت یازدهم به‌محض شروع به کار، کمیسیون خاص کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها را در دولت شکل داد که از کمیسیون‌های موفق بود و در وزارت کشور تلاش شد که با تدوین لوایح مختلف زمینه‌های قانونی مناسب‌تری را برای انجام وظیفه فراهم کنیم.

وي تدوین و ارائه لوایح در حوزه وظيفه اي شهرداري ها و دهياري ها به دولت و مجلس را از جمله اقدامات مهم در چهار سال اخير برشمرد و گفت: خوشبختانه ايم اقدام با استقبال مديران ارشد دولت و تمامي دست اندركاران امر مواجه شد.

وي تدوين اسناد آسيب شناسي شهرداري ها در موضوعات آتش نشاني و خدمات ايمني، مديريت پسماندها، فضاي سبز، حمل و نقل و ترافيك، مديريت بحران را از اقدامات مهم ديگر ذكر نمود.

خندان دل گفت: در چهار سال گذشته توجه به مسائل شهرهاي كوچك و روستاها وکمک به توسعه استان های مرزی در دستور كار اين حوزه قرار داشت و نسبت به سابق كمك هاي بيشتري نظير ماشين الات و قير رايگان به اين شهرها اختصاص يافت.

در ادامه اين مراسم مهندس مقيمي قائم مقام وزير كشورطي سخناني گفت: بيش از 117 هزار مدير شهري و روستائي در قالب شوراهاي اسلامي شهر و روستا مي توانند ياري گر دولت در امور عمراني، اقتصادي و اجتماعي باشند.

وي گفت: در حوزه عمراني استانداري ها با تدابير آقاي خندان دل اقدامات قابل توجهي صورت گرفت، که با مدیریت آقای افشانی در این حوزه تداوم خواهد یافت.

وي با تأكيد بر اينكه بايد آموزش شهرداران و دهياران در رأس امور قرار گيرد افزود: با توجه به نقش شوراها در پيشبرد امور، بيش از 117 هزار مدير شهري و روستائي كه از نخبگان هستند چنانچه تحت آموزشهاي لازم قرار گيرند مي توانند در حل مشكلات حمل و نقل، محيط زيست و مسائل شهري و ديگر موضوعات مهم كشور به ويژه اجراي اقتصاد مقاومتي در اقصي نقاط كشور و حل آسيب هاي اجتماعي بسيار تأثيرگذار باشند و به بدنه مديريتي دولت اضافه شوند.

قائم مقام وزير كشور بر رعايت قوانين و مقررات در شهرداري ها و اجراي فعاليتهاي عمراني و اجتماعي با نظارت شوراها تأكيد كرد و گفت: براي تقويت شوراها نياز به قوانين جديد داريم و در 4 سال اخير لوايح ارائه شده در خصوص اصلاح قوانين شهرداري ها با استقبال دولت روبرو شده است.

مقيمي با اشاره به انتصاب سید محمدعلي افشاني به عنوان معاون جديد عمران و توسعه امور شهري و روستائي و رئيس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور از خدمات هوشنگ خندان دل در اين حوزه قدرداني كرد و گفت: با شناختي كه از اين دو مدير وجود دارد هر دو انتخاب وزير كشور در دولتهاي يازدهم و دوازدهم انتخابهاي درستي بوده است و از خدمات آقاي خندان دل در سمت مشاور وزير كشور در امور برنامه ريزي استفاده خواهد شد.

در ادامه سيدمحمدعلي افشاني معاون جديد عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور و رئيس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور طي سخناني گفت: شوراهاي شهر و روستا مهمترين نهاد اجتماعي غير دولتي كشور است و تا زماني كه اين نهاد از قدرت كافي برخوردار نباشد، توسعه اي صورت نخواهد گرفت.

وي مبناي عمل خود در مسئوليت جديد را رعايت 3 اصل قانون، رعايت حقوق ذي نفعان و تعامل و همكاري با ساير نهادها اعلام كرد و گفت: براي هر اقدام بايد مستندات قانوني به پيوست آن باشد.

افشاني گفت: مهمترين نقش ما تقويت نهاد شوراها براي سامان يابي اين سرمايه اجتماعي و دخيل كردن شوراها در امور است و تا زماني كه شوراها از قدرت كافي برخوردار نباشند توسعه اي صورت نخواهد گرفت.

وي گفت: هر اقدامي كه در حوزه عمران و توسعه امور شهري و روستائي صورت خواهد گرفت بايد بر اساس شاخص باشد و چنانچه توزيع بودجه و امكانات از جمله ماشين آلات بر اساس شاخص صورت گيرد عدالت اجرا شده است.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور در ادامه، اصلاح ساختار سازماني شهرداري ها، استفاده از حداكثر ظرفيتهاي قانوني در اختيار نظير برنامه ششم توسعه و قوانين بودجه سنواتي، احيا و ساماندهي بافت هاي فرسوده شهرها و حاشيه شهرها، توجه به روستاها و شهرهاي كوچك وتقويت اقتصاد روستا را از جمله اولويتهاي كاري خود برشمرد.

در خاتمه اين مراسم از خدمات مهندس خندان دل در طول دوران تصدي سمت معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور و رئيس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور تقدير شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 02 مهر 1396 10:08
  • اندازه قلم
مدیریت سایت

واحد فناوری و اطلاعات شهرداری طرق رود

وبگاه: it@targhrood.ir